Greater Cleveland Triathlon Olympic

Mentor, OH

Aug. 10, 2008


Results by runghigh.com

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME


Olympic

    1       Mark Durno (T-1:53), 39, Fairview Park, OH
                                                        1:55:58  
    2       Matt Cymanski (T 2:00), 17, Hiram, OH     1:56:56  
    3       Bill Marut, 44, Painesville, OH           2:01:05  
    4    1  Jeff Guise (T-1:03), 21, Westlake, OH     2:03:25  
    5    1  Mark Siegel, 45, Solon, OH                2:04:54  
    6    1  Ian Hoffman, 40, Cleveland Heights, OH    2:05:09  
    7    1  Patrick Berardencei, 27, Medina, OH       2:05:45  
    8    1  Zachary Lewis, 32, Cleveland, OH          2:05:58  
    9       Martha Brennan, 38*, E Cleveland Oh       2:06:04  
   10    1  Aaron Campbell, 37, North Olmsted, OH     2:06:45  
   11    2  David Holden, 49, Chagrin Falls, OH       2:07:01  
   12    3  Lou Dregely (T-1:08), 48, Garfield Heights, OH
                                                        2:07:12  
   13    1  Steve Jackson, 51, Chagrin Falls, OH      2:07:33  
   14    2  Patrick Stevenson, 38, Mentor, OH         2:07:58  
   15    1  Pearce Leary, 59, Chagrin Falls, OH       2:08:08  
   16    2  Pearce Leary, 59, Chagrin Falls, OH       2:08:08  
   17    2  Christopher O'Donnell, 40, Euclid, OH     2:08:26  
   18    2  Roland Varga, 31, Columbus, OH            2:09:03  
   19    4  Timothy Bangert, 47, Brookpark, OH        2:09:05  
   20    2  Kevin Malone, 21, Chesterland, OH         2:09:13  
   21    3  Robert Bruckner, 41, Strongsville, OH     2:09:44  
   22    3  Samuel Howard, 36, Lyndhurst, OH          2:09:49  
   23    5  Kirk Roessler, 45, Avon, OH               2:10:03  
   24    3  Jon-Erik Burleson, 34, Medina, OH         2:10:12  
   25    2  Ryan Chittester, 29, Cleveland, OH        2:10:48  
   26       Team Skilskyj -X                          2:10:54  
   27    1  Russell Holden (T-2:16), 19, Chagrin Falls, OH
                                                        2:10:56  
   28    4  Andy Allcock, 34, San Francisco, CA       2:11:02  
   29    4  Michael Babbin, 42, Hudson, OH            2:12:31  
   30       Marie Caputo (T-3:01), 43*, Strongsville, OH
                                                        2:12:55  
   31    4  David Tufts (P2)(T3:01), 39, Winchester, VA
                                                        2:12:56  
   32    2  Will Rial (T-2:00), 19, Cleveland Hts , OH
                                                        2:13:01  
   33    5  Dan Kinkelaar (P2), 44, Painesville, OH   2:13:28  
   34       Yvonne Saul-Craigo, 40*, Avon Lake, OH    2:13:35  
   35    6  Daniel Smith, 40, Wakeman, OH             2:14:10  
   36    6  Miles Burd, 45, Cottage Grove, MN         2:14:33  
   37    5  Trevor Sava (P2)(T-1:24, 30, Shaker Heights, OH
                                                        2:15:23  
   38    2  Edward Wheeler, 54, Strongsville, OH      2:15:30  
   39    5  Jeff Lamb, 38, Jonesville, VA             2:15:37  
   40    7  Mark Becker, 40, Erie, PA                 2:15:49  
   41    8  Allen Smith, 42, Winchester, VA           2:16:37  
   42    9  Jim Gallagher, 43, Prospect, PA           2:16:42  
   43    3  Jeff Kolthammer (T-2:56, 29, Lyndhurst, OH
                                                        2:17:26  
   44    1  Jennifer Begue, 29*, Northfield, OH       2:18:07  
   45    6  Ross Downey, 35, Shaker Heights, OH       2:18:19  
   46   10  Patrick McLaughlin, 41, Euclid, OH        2:18:32  
   47    1  N Wakulchik (T-1:42), 44*, Cleveland Heights, OH
                                                        2:18:41  
   48   11  Robert Danzinger, 42, Solon, OH           2:18:53  
   49    1  Angela Ridgel (T-3:01), 38*, Lakewood, OH 2:19:15  
   50    2  Katie Dunton (T-:15), 27*, Cleveland, OH  2:19:33  
   51    3  Brent Krider (P-2), 53, Fairport Harbor, OH
                                                        2:20:13  
   52    7  Jack Nemecek (T-3:12), 36, Cleveland Heights, OH
                                                        2:20:19  
   53       Team Smith -M                             2:21:14  
   54   12  David Chippi (T-:58), 43, Avon Lake, OH   2:21:47  
   55    4  Lenny Hudson, 51, Aurora, OH              2:22:02  
   56    2  Gabrielle Scully (T-:42, 37*, Aurora, OH  2:22:05  
   57   13  Matt Luck, 41, Wickliffe, OH              2:22:17  
   58    7  Walter Belleza (T-1:03), 45, Fulton, MD   2:22:26  
   59   14  R. Grioni (P2)(T1:15), 41, Streetsboro, OH
                                                        2:23:02  
   60    3  Julie Zimmerman, 39*, Davidson, NC        2:24:00  
   61    4  Jen Collister (T-2:30), 37*, Willoughby, OH
                                                        2:25:12  
   62   15  James Divens (T-3:18), 42, Warren, OH     2:25:21  
   63    3  Greg Nemes (T-3:30), 23, Bay Village, OH  2:26:13  
   64   16  Mike Guggenheim, 43, Solon, OH            2:26:16  
   65    4  Matej Drev, 24, Pittsburgh, PA            2:27:42  
   66    2  D Callahan (P-2)(T-2:10, 44*, Mentor, OH  2:27:44  
   67   17  Jeffrey Cass, 41, Auburn Twp, OH          2:28:07  
   68    8  Joseph Joseph (T-:30), 36, Shaker Heights, OH
                                                        2:28:31  
   69    1  Bill Buzek (P-2)(2:35), 61, Cincinnati, OH
                                                        2:28:36  
   70   18  Greg Schwartz (T-2:00), 42, Twinsburg, OH 2:28:56  
   71    6  Brian Murphy, 30, Chicago, IL             2:29:04  
   72    1  Mary Kay Migdal, 46*, Erie, PA            2:29:08  
   73    4  Christopher Dodd, 26, Geneva, OH          2:29:45  
   74    1  Erin Johnson, 32*, Stow, OH               2:29:46  
   75   19  Michael Bush, 43, Cincinnati, OH          2:29:49  
   76    8  Ben Miralia, 46, Cleveland, OH            2:30:03  
   77    2  Lori Johnston, 46*, Imperial, PA          2:32:24  
   78    1  Ranny Macarthur, 66, Wolverine Lake, MI   2:34:25  
   79    5  Rob McCoy, 51, Fairmont, WV               2:34:36  
   80    9  Bryan Rini (T-:20), 35, Independence, OH  2:34:43  
   81    5  Susan O'Donnell, 38*, Bay Village, OH     2:35:11  
   82    3  Kim Ammon, 26*, Fairport, NY              2:35:16  
   83    3  Judy Jackson, 48*, Concord, OH            2:35:26  
   84    4  Susan George, 46*, Medina, OH             2:37:01  
   85    3  Lisa Whitmyer, 42*, Bentleyville, OH      2:37:01  
   86       Purple Turtle -F (P4:0)                   2:37:10  
   87   10  Steve Pattison, 36, Highland Heights, OH  2:37:49  
   88    5  Joshua Louk, 21, Norfolk, VA              2:40:27  
   89    5  Rebecca Steiner (T3:16), 47*, Medina, OH  2:40:31  
   90    6  Elizabeth Kaufman, 48*, Shaker Heights, OH
                                                        2:40:44  
   91    7  John Norris, 33, Olmsted Falls, OH        2:43:23  
   92    8  Mark Plotkin, 34, Franklin, TN            2:44:03  
   93    5  Joe Boice, 25, Cleveland, OH              2:44:03  
   94    4  Gina Prodan, 28*, Euclid, OH              2:44:30  
   95   20  Matthew Rumbaugh, 40, Canonsburg, PA      2:44:49  
   96    3  Ian Stewart-Bates, 18, Akron, OH          2:47:27  
   97    1  Alisa Vereshchagin, 18*, Solon, OH        2:47:28  
   98    2  Michele Torma, 34*, Stow, OH              2:47:32  
   99    9  Tom Salopek, 49, Richmond Hts , OH        2:51:37  
  100   10  Scott Steinbrink, 46, Erie, PA            2:53:06  
  101    4  Teresa Donley, 43*, Roaming Shores, OH    2:55:33  
  102    1  Gail Allcock, 63*, Mentor, OH             2:56:25  
  103    6  Ronald Zivic, 52, Euclid, OH              2:59:04  
  104    1  Amanda Girard, 23*, Lexington, KY         2:59:53  
  105    2  Constantine Mavroudis, 62, Chicago, IL    3:04:06  
  106    9  Mike Thompson, 32, Parma Heights, OH      3:10:07  
  107   10  Joseph McHale (T-1:48), 30, Rocky River, OH
                                                        3:15:42  
  108    6  Janine Tismo, 37*, Cincinnati, OH         3:53:11  
"*" indicates females
3 finishers among Men 19 & Under
5 finishers among Men 20 - 24
5 finishers among Men 25 - 29
10 finishers among Men 30 - 34
10 finishers among Men 35 - 39
20 finishers among Men 40 - 44
10 finishers among Men 45 - 49
6 finishers among Men 50 - 54
2 finishers among Men 55 - 59
2 finishers among Men 60 - 64
1 finishers among Men 65 - 69
1 finishers among Women 19 & Under
1 finishers among Women 20 - 24
4 finishers among Women 25 - 29
2 finishers among Women 30 - 34
6 finishers among Women 35 - 39
4 finishers among Women 40 - 44
6 finishers among Women 45 - 49
1 finishers among Women 60 - 64
80 male finishers
28 female finishers
108 total finishers

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME


Olympic


Open Men
    1    1  Mark Durno (T-1:53), 39, Fairview Park, OH
                                                        1:55:58  
    2    2  Matt Cymanski (T 2:00), 17, Hiram, OH     1:56:56  
    3    3  Bill Marut, 44, Painesville, OH           2:01:05  

Open Women
    9    1  Martha Brennan, 38, E Cleveland Oh        2:06:04  
   30    2  Marie Caputo (T-3:01), 43, Strongsville, OH
                                                        2:12:55  
   34    3  Yvonne Saul-Craigo, 40, Avon Lake, OH     2:13:35  

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME


Olympic

Men 19 & Under
   27    1  Russell Holden (T-2:16), 19, Chagrin Falls, OH
                                                        2:10:56  
   32    2  Will Rial (T-2:00), 19, Cleveland Hts , OH
                                                        2:13:01  
   96    3  Ian Stewart-Bates, 18, Akron, OH          2:47:27  

Men 20 - 24
    4    1  Jeff Guise (T-1:03), 21, Westlake, OH     2:03:25  
   20    2  Kevin Malone, 21, Chesterland, OH         2:09:13  
   63    3  Greg Nemes (T-3:30), 23, Bay Village, OH  2:26:13  
   65    4  Matej Drev, 24, Pittsburgh, PA            2:27:42  
   88    5  Joshua Louk, 21, Norfolk, VA              2:40:27  

Men 25 - 29
    7    1  Patrick Berardencei, 27, Medina, OH       2:05:45  
   25    2  Ryan Chittester, 29, Cleveland, OH        2:10:48  
   43    3  Jeff Kolthammer (T-2:56, 29, Lyndhurst, OH
                                                        2:17:26  
   73    4  Christopher Dodd, 26, Geneva, OH          2:29:45  
   93    5  Joe Boice, 25, Cleveland, OH              2:44:03  

Men 30 - 34
    8    1  Zachary Lewis, 32, Cleveland, OH          2:05:58  
   18    2  Roland Varga, 31, Columbus, OH            2:09:03  
   24    3  Jon-Erik Burleson, 34, Medina, OH         2:10:12  
   28    4  Andy Allcock, 34, San Francisco, CA       2:11:02  
   37    5  Trevor Sava (P2)(T-1:24, 30, Shaker Heights, OH
                                                        2:15:23  
   71    6  Brian Murphy, 30, Chicago, IL             2:29:04  
   91    7  John Norris, 33, Olmsted Falls, OH        2:43:23  
   92    8  Mark Plotkin, 34, Franklin, TN            2:44:03  
  106    9  Mike Thompson, 32, Parma Heights, OH      3:10:07  
  107   10  Joseph McHale (T-1:48), 30, Rocky River, OH
                                                        3:15:42  

Men 35 - 39
   10    1  Aaron Campbell, 37, North Olmsted, OH     2:06:45  
   14    2  Patrick Stevenson, 38, Mentor, OH         2:07:58  
   22    3  Samuel Howard, 36, Lyndhurst, OH          2:09:49  
   31    4  David Tufts (P2)(T3:01), 39, Winchester, VA
                                                        2:12:56  
   39    5  Jeff Lamb, 38, Jonesville, VA             2:15:37  
   45    6  Ross Downey, 35, Shaker Heights, OH       2:18:19  
   52    7  Jack Nemecek (T-3:12), 36, Cleveland Heights, OH
                                                        2:20:19  
   68    8  Joseph Joseph (T-:30), 36, Shaker Heights, OH
                                                        2:28:31  
   80    9  Bryan Rini (T-:20), 35, Independence, OH  2:34:43  
   87   10  Steve Pattison, 36, Highland Heights, OH  2:37:49  

Men 40 - 44
    6    1  Ian Hoffman, 40, Cleveland Heights, OH    2:05:09  
   17    2  Christopher O'Donnell, 40, Euclid, OH     2:08:26  
   21    3  Robert Bruckner, 41, Strongsville, OH     2:09:44  
   29    4  Michael Babbin, 42, Hudson, OH            2:12:31  
   33    5  Dan Kinkelaar (P2), 44, Painesville, OH   2:13:28  
   35    6  Daniel Smith, 40, Wakeman, OH             2:14:10  
   40    7  Mark Becker, 40, Erie, PA                 2:15:49  
   41    8  Allen Smith, 42, Winchester, VA           2:16:37  
   42    9  Jim Gallagher, 43, Prospect, PA           2:16:42  
   46   10  Patrick McLaughlin, 41, Euclid, OH        2:18:32  
   48   11  Robert Danzinger, 42, Solon, OH           2:18:53  
   54   12  David Chippi (T-:58), 43, Avon Lake, OH   2:21:47  
   57   13  Matt Luck, 41, Wickliffe, OH              2:22:17  
   59   14  R. Grioni (P2)(T1:15), 41, Streetsboro, OH
                                                        2:23:02  
   62   15  James Divens (T-3:18), 42, Warren, OH     2:25:21  
   64   16  Mike Guggenheim, 43, Solon, OH            2:26:16  
   67   17  Jeffrey Cass, 41, Auburn Twp, OH          2:28:07  
   70   18  Greg Schwartz (T-2:00), 42, Twinsburg, OH 2:28:56  
   75   19  Michael Bush, 43, Cincinnati, OH          2:29:49  
   95   20  Matthew Rumbaugh, 40, Canonsburg, PA      2:44:49  

Men 45 - 49
    5    1  Mark Siegel, 45, Solon, OH                2:04:54  
   11    2  David Holden, 49, Chagrin Falls, OH       2:07:01  
   12    3  Lou Dregely (T-1:08), 48, Garfield Heights, OH
                                                        2:07:12  
   19    4  Timothy Bangert, 47, Brookpark, OH        2:09:05  
   23    5  Kirk Roessler, 45, Avon, OH               2:10:03  
   36    6  Miles Burd, 45, Cottage Grove, MN         2:14:33  
   58    7  Walter Belleza (T-1:03), 45, Fulton, MD   2:22:26  
   76    8  Ben Miralia, 46, Cleveland, OH            2:30:03  
   99    9  Tom Salopek, 49, Richmond Hts , OH        2:51:37  
  100   10  Scott Steinbrink, 46, Erie, PA            2:53:06  

Men 50 - 54
   13    1  Steve Jackson, 51, Chagrin Falls, OH      2:07:33  
   38    2  Edward Wheeler, 54, Strongsville, OH      2:15:30  
   51    3  Brent Krider (P-2), 53, Fairport Harbor, OH
                                                        2:20:13  
   55    4  Lenny Hudson, 51, Aurora, OH              2:22:02  
   79    5  Rob McCoy, 51, Fairmont, WV               2:34:36  
  103    6  Ronald Zivic, 52, Euclid, OH              2:59:04  

Men 55 - 59
   15    1  Pearce Leary, 59, Chagrin Falls, OH       2:08:08  
   16    2  Pearce Leary, 59, Chagrin Falls, OH       2:08:08  

Men 60 - 64
   69    1  Bill Buzek (P-2)(2:35), 61, Cincinnati, OH
                                                        2:28:36  
  105    2  Constantine Mavroudis, 62, Chicago, IL    3:04:06  

Men 65 - 69
   78    1  Ranny Macarthur, 66, Wolverine Lake, MI   2:34:25  


        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME


Olympic

Women 19 & Under
   97    1  Alisa Vereshchagin, 18, Solon, OH         2:47:28  

Women 20 - 24
  104    1  Amanda Girard, 23, Lexington, KY          2:59:53  

Women 25 - 29
   44    1  Jennifer Begue, 29, Northfield, OH        2:18:07  
   50    2  Katie Dunton (T-:15), 27, Cleveland, OH   2:19:33  
   82    3  Kim Ammon, 26, Fairport, NY               2:35:16  
   94    4  Gina Prodan, 28, Euclid, OH               2:44:30  

Women 30 - 34
   74    1  Erin Johnson, 32, Stow, OH                2:29:46  
   98    2  Michele Torma, 34, Stow, OH               2:47:32  

Women 35 - 39
   49    1  Angela Ridgel (T-3:01), 38, Lakewood, OH  2:19:15  
   56    2  Gabrielle Scully (T-:42, 37, Aurora, OH   2:22:05  
   60    3  Julie Zimmerman, 39, Davidson, NC         2:24:00  
   61    4  Jen Collister (T-2:30), 37, Willoughby, OH
                                                        2:25:12  
   81    5  Susan O'Donnell, 38, Bay Village, OH      2:35:11  
  108    6  Janine Tismo, 37, Cincinnati, OH          3:53:11  

Women 40 - 44
   47    1  N Wakulchik (T-1:42), 44, Cleveland Heights, OH
                                                        2:18:41  
   66    2  D Callahan (P-2)(T-2:10, 44, Mentor, OH   2:27:44  
   85    3  Lisa Whitmyer, 42, Bentleyville, OH       2:37:01  
  101    4  Teresa Donley, 43, Roaming Shores, OH     2:55:33  

Women 45 - 49
   72    1  Mary Kay Migdal, 46, Erie, PA             2:29:08  
   77    2  Lori Johnston, 46, Imperial, PA           2:32:24  
   83    3  Judy Jackson, 48, Concord, OH             2:35:26  
   84    4  Susan George, 46, Medina, OH              2:37:01  
   89    5  Rebecca Steiner (T3:16), 47, Medina, OH   2:40:31  
   90    6  Elizabeth Kaufman, 48, Shaker Heights, OH 2:40:44  

Women 60 - 64
  102    1  Gail Allcock, 63, Mentor, OH              2:56:25  


        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME


Relays

    1       Team Skilskyj -X                          2:10:54  
    2       Team Smith -M                             2:21:14  
"*" indicates females
2 male finishers
0 female finishers
2 total finishers

Top